در خبر نامه ما عضو شوید .

سوپراپلیکیشن ها و حکمرانی فضای مجازی

گزارش متنی

باسمه تعالی

سخنرانانسید صادق امامیان (رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر)
فرشاد فاطمی (عضو شورای رقابت)
سید رضا جوکار نراقی (مدیرعامل اپلیکیشن روبیکا)
سید حسین حمیدی (مشاور مدیرعامل همراه اول)

گزارش تصویری

سید صادق امامیان:

اگر تصمیم این است که ما اپلیکیشن‌های بزرگ ملی درست کنیم و از آن‌ها حمایت کنیم؛ اولویت اول پرداختن به مسئله انحصار اپلیکیشن های خارجی است و مسئله انحصار اپلیکیشن هی داخلی در اولویت بعدی قرار می گیرد.

باید تصمیمی بگیریم و هزینه‌هایش را هم بپردازیم؛ محدود کردن اپلیکیشن‌های موفق داخلی یعنی آمدن اپلیکیشن‌های خارجی.

الان ما صد و خورده‌ای مجوز داده‌ایم و صد تا هم در صف درخواست مجوز هستند، حالا کوچک و بزرگ‌، تعداد این‌ها مگر برای من مهم است؟! مهم این است که من دارم می‌بینم بازار صوت و تصویر کشور دارد از دست می‌رود.

باید جهت‌گیری ملی‌مان را روشن کنیم. بعد انرژی‌ها به آن سمت برود، کارآفرین ما بداند می‌خواهد چه کند.

رسانه به‌طور خاص، یک موضوع همگرا و یکپارچه‌ای است که در همه دنیا رگولاتوری واحد بر این رسانه دارند.

نمی‌شود این موضوع را تکه تکه کنیم و بگوییم یکی رگولاتور فنی را انجام دهد، یکی اقتصادی و یکی محتوا، اصلاً این اتفاق نمی‌افتد.

 

فرشاد فاطمی:

سوپر اپ باید ارزش افزوده داشته باشد یا تیلورمنت کند برای مصرف کننده یا اینکه ارزش افزوده‌ای دارد که مثلاً نیازهای شخصی را تشخیص می‌دهد و برای من مناسب است.

تصور بنده هم این است که اگر ما سوپر اپ ایجاد می‌کنیم یا حتی اگر اپلیکیشن است باید به موضوعات رقابت و بازیگرهای مرتبط با فضای انحصار حتماً توجه کنیم.

باید حواسمان باشد، به‌خصوص در فضای سیاستی و حکمرانی کشور ما، اپلیکیشن‌ها و این قبیل کسب‌و‌کارها به حوزه‌هایی متصل نشوند که دیگر نشود به آن‌ها دست زد.

باید به محض اینکه در جایی احساس کردیم انحصاری وجود دارد، تلاش جدی برای مداخله انجام ندهیم. چون ممکن است تلاش‌های جدی ما برای مداخله، اوضاع را بدتر از آن چیزی که هست بکند و فضای کسب‌و‌کار را بر هم بزند.

نباید با هدف تولید رسانه‌ای برای دنیا بازار کسب‌و‌کار داخلیمان را هم خراب کنیم؛ باید بگذاریم در داخل رقابت اتفاق بیفتد.

باید مرز حاکمیت با کسب‌و‌کارها را مشخص کنیم و نباید بگذاریم طرف حاکمیت در کسب‌و‌کار و رقابت اختلال ایجاد کند.

هیچ یک از کسب‌و‌کار‌های این حوزه نباید نیازمند مجوز برای شروع فعالیت باشند منتها باید فعالیتشان جایی ثبت و رجیستر شود.

باید الان همه کاردارهای اقتصادیمان در همه دنیا تلاش کنند کافه بازار و روبیکا و… بیشتر بفروشند. اصلا سوبسید بهشان بدهیم که این اتفاق بیفتد.

هیچ نظام بروکراتیکی، هوشمندی تصمیم‌گیری در مورد هدایت نسل بعدی اپلیکیشن‌ها و سوپراپلیکیشن‌ها را ندارد. تا زمانی که یک نهاد تنظیم‌گر مستقل، شفاف و عاری از تعارض منافع نداشته باشیم، هر روز دچار مشکل می‌شویم.

اگر رگولاتور در مظان این قرار بگیرد که تعارض منافع دارد، اگر چه از آن استفاده هم نکند، کاربرد خودش را از دست خواهد داد.

 

سید جواد جوکار نراقی:

در روبیکا ما موضع گیری خودمان را این طور در نظر گرفتیم که قرار است یک Front End channel باشیم که بک اند آن، n تا سرویس پروایدر، بیزینس خود را مدیریت می‌کنند؛ با یک چنین تفکر بنیادین و محوری بود که اساسا روبیکا شکل گرفت.

شخصا معتقدم که ما به Big Enough Company در فضای دیجیتال نیاز داریم. چیزی که جای آن در بازار ایران خالی است.

بر طبق آمار سال 96، از 40 میلیون جمعیت دارای گوشی های هوشمند جمع سبد کاربران دیجیتال پرتفو کمتر از ده میلیون نفر بوده؛ در حالی که 30 میلیون کاربر غیرفعال در فضای دیجیتال داشتیم که عمده رفتارهایشان صرفاً محدود به معاملات اینترنتی و تلگرام بوده است.

روبیکا یک دایرکتوری سرویس به مفهوم گیت‌وی نیست به این دلیل که هر سرویسی که در آن عرضه می شود، روبیکا as landing است. در روبیکا اگر سرویسی ارائه می‌شود همان جا تجربه کاربری برای شما رقم می‌خورد.

روبیکا وقتی درگیر فضای قانون‌گذاری می‌شود، مثله می شود و از مسیر بزرگ شدن یک کمپانی جا می ماند.

 

سید حسین حمیدی:

من مطمئن نیستم که تعریف مشترکی در ادبیات موضوع در مورد «سوپر اپ» وجود داشته باشد.

درک مشترکی که ممکن است از سوپر اپ وجود داشته باشد، تجمیع یکسری اپ یا کاربرد دیجیتال در یک اپ بزرگتر یا اَبَر اپلیکیشن است.

سوپر اپ اسنپ با استفاده از تکنیک اینتگریشن یا باندلینگ یا تایینگ باعث شده است که فضا برای ورود رقیب‌های کوچک‌تر باز نشود و یک بازیگر غالب را در بازار مشاهده کنیم.

معمولاً کسانی گزینه‌های خوبی برای سوپر اپ هستند که توانسته باشند از طریق سرویسی فراگیر، تعداد بسیار زیادی کاربر را در مقیاس ملی جذب کنند.

روند رشد سوپر اپ‌ها این چنین است که حداکثر با یک یا دو سرویس، رشد می‌کنند و یک پایگاه کاربری گسترده‌ای پیدا می‌کنند و وارد حوزه‌های دیگر می‌شوند.

برای اینکه کسب‌و‌کارهای پلتفرمی یا بازارهای دوسویه یا گاهی اوقات مارکت پلِیس‌ها،‏ موفق شوند لازم است که تعداد قابل‌توجهی کاربر جذب کنند.

در برخی جغرافیاها در ایجاد یک شبکه اجتماعی برای خودشان خیلی موفق‌تر هستند چون جمعیت بیشتری دارند یا برخی از کشورها چون جمعیت کمتری دارند، باید جهانی یا منطقه‌ای کار کنند.

     به نظر می‌رسد ما وقتی در یک حوزه‌ای رگولاتور نداریم، شکل گیری آن با متولیان یا فعالان همان بخش است و استقلال رگولاتورها را به چالش می‌کشد