کرونا ویروس و کارزار مدیریت بحران؛ بخش اول

کرونا-ویروس-و-کارزار-مدیریت-بحران؛-بخش-اول
نویسندگان: عمادالدین پاینده/ حسن نیک¬آئین/ عرفان مهربان

نرخ مرگ و میر ویروس COVID-19

نرخ مرگ و میر ویروس کووید 19 در ابتدای کار حدود 50 درصد بود که به مرور زمان و تشخیص زود هنگام‌تر ویروس، در چین این مقدار به 6.7 درصد رسیده است (شکل 1) البته با توجه به تعداد مرگ و میر‌ها تاکنون و تعداد مبتلایان حداقل نرخ مرگ و میر برای این ویروس حدود 3.5 درصد خواهد بود و کمتر از این مقدار در بهترین شرایط خدمات بهداشتی و درمانی نیز متصور نیست. این در حالی است که ویروس آنفولانزا نرخ مرگ و میر 0.1 درصد دارد که بسیار کمتر از ویروس کووید 19 است.

از سوی دیگر مرگ و میر در این ویروس با بالاتر رفتن سن، بیشتر می‌شود . (شکل 2).

 

کرونا ویروس و کارزار مدیریت بحران ؛ شکل 1
شکل 1- نرخ مرگ و میر ویروس کووید 19 در چین در ابتدای شیوع بیماری
کرونا ویروس و کارزار مدیریت بحران ؛ شکل 2
شکل 2- نرخ مرگ و میر ویروس کووید 19 در چین بر اساس بازه سنی

الگوی فراگیری ویروس در چین

نرخ فراگیری ویروس کووید 19 به دلیل امکان سرایت غیرقابل­ تصور این ویروس بسیار بالاست؛ بدین معنی که در چین در دو هفته‌ی اول تعداد افراد مبتلا روزانه 1.5 برابر می‌شدند. با این وجود، بعد از حدود دو هفته تعداد افراد جدید مبتلا به ویروس کووید 19 روند نزولی به خود گرفت (از 28 ژانویه) و از 50 درصد به 0.3 درصد رسیده است (شکل 3).

به نظر می‌رسد دلیل اصلی کنترل نرخ رشد مبتلایان شروع به قرنطینه کردن مرکز اصلی ویروس (شهر ووهان) در 23 ژانویه و گسترش قرنطینه به کل استان تا 28 ژانویه بوده است. با این وجود، مهمترین عامل برای کنترل رشد تعداد مبتلایان، پیدا کردن تک تک افراد مبتلا و قرنطینه کردن (در بیمارستان یا خانه) این افراد بوده است.

شکل 3- نرخ مرگ و میر ویروس کووید 19 در چین بعد از دو هفته از شیوع بیماری

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*

    ده − 4 =